چند مورد برای حفظ سلامتی درون محیط کار
۶ام دی ۱۳۹۶ جامعه

اگر درون هنگام کار بیشتر پشت میز مینشنید یا درون صورتیکه شغل شما نیازمند فعالیت فیزیکی یا حرکت نباشد، حفظ سلامتی درون محیط کار آسان نخواهد بود.

مشکل هنگامی پیچیده تر می شود که مجبورید با کامپیوتر کار کنید. کار کردن با کامپیوتر یا شاغل بودن درون محیطهای بسیار رسمی شما را به نشستن درون یک حالت ثابت به زمان زیاد مجبور میکند. این نوع نشستن نه تنها به کمر و چشمان شما آسیب می رساند بلکه مشکلات دیگری برای سلامتی شما از جمله افزایش وزن را به همراه خواهد داشت. ولي راههای زیادی برای حفظ سلامتی درون محیط کار وجود دارد که درون اینجا چند تایی از آنها را با هم مرور خواهیم کرد.

۱- آب فراوان بنوشید
نوشیدن مقدار زیاد آب هنگام کار کردن اهمیت بسیاری دارد. هنگامی که زمان زیادی ثابت نشسته ایم تصور می کنیم تشنه نیستیم اما بدن درون هر حالتی که باشد به آب نیاز دارد. اگر محل کار شما مجهز به سیستم تهویه هوا هست بدن شما بیشتر درون معرض کم آبی قرار خواهد گرفت، بنابراين بهتر هست به صورت منظم و به میزان لازم به بدنتان آب برسانید.

۲- به خود استراحت های کوتاهی بدهید
اگر شغلتان شما را وادار به نشستن برای ساعتهای متمادی درون یک مکان خاص می کند ، زمانهای کوتاهی را به خودتان استراحت بدهید. شما می توانید به کافه تریا یا دستشویی بروید، یا درون اتاق کارتان راه بروید. این کار برای زمان کوتاهی بدن شما را از وضعیت بدی که درون اين قرار دارد، می رهاند و همچنین یک ورزش خوب نیز به شمار می رود.

۳- نرمش های کوتاه انجام دهید
هنگام کار دوست دارید حداقل دقت را به سمت خود جلب کنید اما اگر درون محیط کارتان جایی وجود دارد که می توانید به زمان کوتاهی درون اين حرکات کششی یا یوگا انجام دهید، این فرصت را از دست ندهید. عضلات بدن را توسط حرکات کششی بکشید و بنابراين از اين اجازه دهید برای مدتی عضلات آرام گیرند.

۴- از خوردن هله هوله اجتناب کنید
قسمت بد خوردن مواد غذایی درون محل کار اینست که شما اصلا دقت نمی کنید که چه چیزی را و به چه میزان می خورید. بهتر هست خوردن هله هوله را درون محیط کار متوقف نمایید. این نه تنها برای تناسب اندام شما مفید خواهد بود بلکه به سلامتی شما نیز کمک خواهد کرد. اگر دوست دارید هنگام کار کردن چیزی بخورید بهتر هست مقداری هویج یا هر نوع سبزیجات دلخواه را با خود به محل کارتان ببرید.

۵- درون خوردن قهوه زیادی روی نکنید
افرادی که زمان زیادی را درون محل کارشان سپری می کنند به میزان زیادی به نوشیدن قهوه وابسته می گردند. آنها قهوه را به علت انرژی لحظه ای که به دلیل وجود کافئین ایجاد می نماید و همچنین برای دور کردن حس خواب آلودگی می نوشند.اعتیاد به کافئین برای سلامتی مضر هست، بنابراين اگر می خواهید درون محیط کار نیز سلامتیتان را حفظ نمایید درون نوشیدن قهوه زیاده روی نکنید.

۶- هر از گاهی از مانیتور فاصله بگیرید
چشمان شما آینه سلامتی شما هستند. گاهی از مانیتور فاصله بگیرید و بگذارید چشمانتان استراحت نمایند. هرگز چشمانتان را نمالید و اگر برایتان ممکن هست آنها را با آب بشویید تا گرمای اضافی آنها را کاهش دهید.

درون نتیجه اگر مواد خوراکی سالم بخورید، گاهی نرمش کنید و درون زمانهای مناسب استراحت کوتاهی داشته باشید، سلامت شما حفظ خواهد شد. اگر نگران تناسب اندامتان هستید به میان وعده هایی که درون محل کار می خورید بیشتر دقت کنید.

منبع: زیباکده


مطالب پیشنهادی